Pływanie

Opracowane przez: Jan Świtkowski


1. Jak wygląda rekrutacja w Twoim sporcie? Kto i Kiedy wykonuje pierwszy krok: zawodnicy czy Trenerzy?

To wszystko zależy od poziomu zawodnika. Jeśli jest się w czołówce juniorów w Europie (medal na Mistrzostwach Europy Juniorów) to trenerzy sami Cię znajdą. Jeśli nie, trzeba samemu wykonać pierwsze kroki. Najlepiej zacząć się rozglądać za uczelniami w drugiej klasie liceum.

2. Na co Trenerzy zwracają uwagę przy rekrutacji student-athletes? Istnieją strony internetowe, które tworzą rankingi potencjalnych studentów?

Przede wszystkim zwracają uwagę na Twoje najlepsze wyniki. Na stronie collegeswimming.com jest dostępny ranking najlepszych zawodników - głównie z USA – idących na studia w przyszłym roku. Można tam też założyć swój profil.

3. Czym można się wyróżnić, żeby Trener Ciebie zauważył? Które turnieje są ważne? Jakie wyniki na nich trzeba osiągnąć?

Jeśli chodzi o najlepsze uczelnie to Mistrzostwa Europy Juniorów i inne międzynarodowe imprezy. Pływanie w finale zwróci na ciebie uwagę.

4. Czy Trenerzy oferują oficjalne wizyty na uczelni?

Tak.

5. Kiedy najlepiej rozpocząć okres rekrutacji? Na ile miesięcy przed studiami? Czy różni się to w zależności od szkoły? Czy np. do szkoły z Ivy League trzeba się odezwać dużo wcześniej?

Najlepiej zacząć rozglądać się za uczelniami w drugiej klasie liceum. Można powoli kontaktować się już z uniwersytetami. 

6. Jak duży nacisk na egzaminy SAT, TOEFL, ACT kładą trenerzy? Jakie wyniki potrzebne są do jakich szkół? 

Wyniki na poziomie 500 punków z części matematycznej i critical-reading wystarczą do większości szkół, czasami nawet mniej. Niektóre szkoły wymagają TOEFL, niektóre nie – trzeba się dowiadywać indywidualnie od trenerów.

7. Jak duży nacisk jest kładziony na oceny w polskim liceum? Wydaje się, że w USA oceny mają bardzo duże znaczenie.

Oceny są ważne, a nawet ważniejsze niż matura. Trzeba pamiętać, że nasza „piątka” przelicza się tylko na ocenę B, czyli nie na najlepszą ocenę A. Trzeba to dokładnie wytłumaczyć Trenerowi i szkole, bo jednak w stanach na dobrych uniwersytetach uczniowie maja głównie "A's".

8. Ile stypendiów sportowych jest przydzielanych na całą drużynę w Twoim sporcie? Czy mogą one być dzielone, czy wszystkie są pełne? Ile stypendiów ma płeć przeciwna w Twoim sporcie? Co dokładnie stypendium pokrywa?  

Drużyna męska ma 9.9 stypendiów, damska 11.9 więc dziewczynom jest troszkę łatwiej o wyższe stypendium. Żeby dostać pełne stypendium trzeba być bardzo dobrym zawodnikiem lub pójść na trochę słabszą sportowo uczelnię. Każdy trener ma swoją filozofie i zasady co do stypendiów, znam przypadki gdzie 60% stypendium pokrywa praktycznie wszystkie koszty. Dowiaduj się szczegółów od trenera.

9. Jak wyglądają rozgrywki w Twoim sporcie? Jest to sport jesienny, zimowy, czy wiosenny? Jak dużo jest drużyn w całych Stanach? Dywizja I? Dywizja II? Jak dużo meczów grasz w ciągu sezonu?

Pływanie zaczyna się pierwszego dnia szkoły i trwa cały rok. Najważniejsze zawody są w lutym i marcu.

10. Jakbyś porównał poziom sportu w college w USA do zawodowego odpowiednika? Czy można nazwać college sports „przedsionkiem” do kariery zawodowej?

Mistrzostwa pierwszej dywizji stoją na bardzo wysokim poziomie. Są jednym z najbardziej intensywnych zawodów na świecie. W tym sezonie (2016) pływacy startujący w NCAA zdobyli ponad 10 medali olimpijskich na Igrzyskach w Rio.

11. Jak wygląda nauka? Korzystacie z pomocy tutorów? Piszecie egzaminy tzw. „on the road”?

Tak, na obu uczelniach na których byłem, mieliśmy zapewnionych tutorów. Nigdy mi się osobiście nie zdarzyło pisać egzaminu „on the road” ale słyszałem o takich przypadkach. Przepisy mówią, że nauczyciel musi dać możliwość zawodnikowi przystąpienia do egzaminu, jeśli jest on na zawodach akademickich.

12. Czy musisz być na uczelni w ciągu lata na treningi? Czy na święta wracasz do Polski?

Nie ma takiego przymusu. Trenerzy dają troszkę więcej swobody zawodnikom zza granicy jeśli chodzi o powroty do domu, więc czasem nawet uda się wynegocjować troszkę wcześniejszy powrót do domu niż reszcie drużyny.

13. Jakbyś porównał swoje szanse na karierę zawodową w sporcie po studiach w USA z tym, jakie one byłyby bez tego okresu? Czy są diametralnie różne, większe, mniejsze, podobne?

Nie znam zbyt wielu polskich pływaków w ostatnich latach, których kariera sportowa eksplodowała po pobycie w Stanach. Jeśli zależy ci tylko i wyłącznie na sporcie, pewnie lepiej zrobisz, jak zostaniesz w Polsce. Natomiast jeśli chcesz pogodzić naukę ze sportem na wysokim poziomie, serdecznie polecam USA.

14. Jakbyś porównał swoje szanse na znalezienie dobrej pracy po przygodzie w USA z tym, jakie byłyby gdybyś poszedł na studia w Polsce i praktycznie zakończył swoją sportową przygodę?

Nie ma co ukrywać, że USA jest lepiej rozwiniętym państwem od Polski. Patrząc na rynek pracy w obu krajach, wydaje się że w Ameryce po studiach jest dużo łatwiej o dobrą pracę. Nie wiem do końca jak traktowany jest dyplom amerykańskich uczelni w Polsce. Wydaje mi się jednak że doświadczenie międzynarodowe i perfekcyjnie opanowany język angielski będą tym co może nas wyróżniać spośród polskich kandydatów.

15. Jakie masz ogólne wrażenia (cokolwiek, czym chciałbyś się jeszcze z nami podzielić) z wyjazdu na stypendium sportowe na studia w USA?

Jeśli chcesz wyjechać do USA, potraktuj tę decyzję poważnie. Zastanów się czy na pewno chcesz to zrobić, zrób dobry research uczelni, zadawaj pytania, może nawet pojedź zobaczyć różne uniwersytety. W końcu spędzisz w tym miejscu 4-5 najlepszych lat twojego życia.