500 mln dolarów wypłat dla uczelni i konferencji? Chyba nieźle jak na sport akademicki.

Kiedy mówi się, że sport akademicki jest w USA traktowany prawie jak religia, to nie ma w tym dużo przesady. Spójrzcie sami na obrazek przedstawiający stadion University of Michigan, na którym może zmieścić się prawie 110 tysięcy widzów! To tutaj swoje mecze od końcówki sierpnia do początku grudnia rozgrywa drużyna uniwersytecka, Michigan Wolverines. Podobne stadiony (z reguły trochę mniejsze niż ten jednak, najczęściej w okolicach 50 tysięcy) ma większość uniwersytetów w USA.

Łatwo się domyśleć, że zainteresowanie sportem i baza wiernych kibiców przekłada się na przychody finansowe. Główni aktorzy, czyli student-athletes mają status amatorski, więc oprócz stypendiów nie dostają pensji za wyniki sportowe. Zatem gdzie idą pieniądze z biletów, transmisji czy reklam? Jest wielu beneficjentów tego systemu, ale największymi wydają się być trenerzy. Np.: Michigan Wolverines płacą swojemu głównemu trenerowi, Jim Harbaugh, 9 mln dolarów rocznie. 36 trenerów natomiast zarabia co najmniej 3 milionów dolarów. Debata, czy takie porządki w sporcie akademickim są sprawiedliwe trwa od wielu lat. Aktualnie w toku jest wiele procesów sądowych, które mogą obalić lub co najmniej podważyć ideę amatorstwa w college sports w USA.

Wracając jednak do sportu to futbol amerykański wkracza właśnie w decydującą fazę rywalizacji. Najlepsze cztery zespoły sezonu zasadniczego rozegrają między sobą półfinały i wielki finał na przełomie roku. Washington Huskies zmierzą się z Alabama Crimson Tide w Atlancie, natomiast Clemson Tigers zagrają z Ohio State Buckeyes w Glendale w Arizona. Poza tymi trzema najważniejszymi meczami rozgrywanych jest również multum mniejszych meczów w ramach post-season. W tamtym roku wszystkich meczów było 39 i razem przyniosły uniwersytetom i konferencjom dochody w wysokości 500 milionów dolarów!!! Nieźle jak na sport akademicki…

 

PS Futbol amerykański to nie jedyny sport akademicki mający swoje rozgrywki na jesieni. W tym czasie studenci amerykańskich uczelni rywalizowali również w piłce nożnej, siatkówce kobiet, hokeju na trawie, czy męskim water polo. Rozpoczęła się również rywalizacja między innymi w koszykówce, czy pływaniu.

PS 2 Z ciekawostek warto wspomnieć, że finał męskiej piłki nożnej NCAA został rozegrany na stadionie MLS w Houston, finał damskiej piłki nożnej na stadionie MLS w San Jose, a finał kobiecej siatkówki w hali NHL w Minnesocie. Jesienią w barwach Stanford zadebiutowała w rozgrywkach uczelnianych 19-letnia Katie Ledecky, multimedalistka i jedna z największych gwiazd Igrzysk Olimpijskich w Rio.

PS 3 Wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku od Team Poland!