Kuba: "Living the Dream!"

Naszą ambicją jest stworzenie zespołu ambasadorów, w którym każdy jest ekspertem w swoim sporcie. Na tę chwilę mamy trzech i chcemy Wam ich przedstawić.

“Kuba” na koszulce piłkarskiej nie jest popularne tylko w Polsce czy Bundeslidze. Kuba to najbardziej znane polskie imię również na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych! W okolicach San Diego, Polaków świetnie reprezentuje pierwszy z naszych ambasadorów, Kuba Waligórski.

Popularny Kuba pochodzi ze Szczecina i jest zakochany w piłce nożnej. Ma 23 lata, a do USA wyjechał zaraz po maturze. Studiuje inżynierię mechaniczną na UC San Diego, a dni wypełniają mu treningi piłkarskie. Jego pozycja to środkowy obrońca, a dzięki ciężkiej pracy i stawianiu sobie wysokich celów, jest kapitanem Tritons, drużyny uniwersyteckiej UC San Diego. Poza obowiązkami szkolnymi (akademickimi i sportowymi) Kuba znajduje również czas, aby reprezentować klub Albion SC Pros w National Premier Soccer League (NPSL).

Brzmi jak spełnienie marzeń dla większości aspirujących piłkarzy, jednak na wiosnę,  aby zdążyć na pierwszy trening, dzień Kuby rozpoczyna się już przed 6 rano. Kończy się natomiast późno po 23, kiedy to wraca z biblioteki po grupowej nauce. Nie zniechęca go takie życie a raczej motywuje, ponieważ na pytanie “How are you?” jego odpowiedź jest zawsze ta sama: “Living in a Dream.”

Marzeniem Kuby jest profesjonalna kariera piłkarska po studiach. Kibicuje Barcelonie, a pasją do piłki zaraził się w młodości dzięki oglądaniu Paolo Maldiniego i Carlesa Puyola. Teraz podziwia Marcina Wasilewskiego z Leicester City i Kamila Glika z AS Monaco. Mocno kibicujemy, aby niedługo mógł razem z nimi zagrać, a nie tylko oglądać w telewizji.

Mimo, że w USA jest już piąty rok, to nie od razu trafił do Californii. Jego amerykańska przygoda zaczęła się w Dayton, w stanie Ohio. “Pobyt w Ohio wspominam dobrze, poznałem wielu przyjaciół, ale nie otrzymałem zbyt wielu szans do gry, więc zdecydowałem się zmienić szkołę,” przyznaje Kuba. Przeprowadził się daleko, bo aż nad Pacyfik, do przepięknej La Jolla, na przedmieściach San Diego. Z miejsca stał się liderem drużyny i już w swoim pierwszym sezonie spędził na boisku najwięcej minut z graczy z pola. To samo osiągnięcie powtórzył w drugim sezonie gry dla Tritons. Teraz jest w trakcie swojego trzeciego i zarazem ostatniego roku gry dla Tritons. Idzie im świetnie. Właśnie awansowali do Final Four mistrzostw NCAA, a w ćwierćfinale Kuba strzelił 2 gole. Półfinał i miejmy nadzieję finał odbędzie się w Kansas City w dniach 1-3 grudnia. Trzymamy kciuki za udane zakończenie pięknej uczelnianej kariery!

 

- Team Poland

 

PS Szczecinian z San Diego jest obecnie również w trakcie aplikacji na studia drugiego stopnia (tzn. Magister Inżynierii), udowadniając, że połączenie sportu z inżynierią jest możliwe


PS 2 Tu możecie przeczytać więcej o szalonym ćwierćfinale, Tritons i Kubie: Kliknij tu